Czym są Lalki Motanki?

W starej tradycji Słowiańskiej, możemy spotkać wiele obrzędów. Jednym z nich są lalki Motanki, określane również mianem lalek mocy, a zaliczające się do słowiańskich amuletów pomyślności, ochrony i spełnienia życzeń. Lalki Motanki miały za zadanie chronić przed złem, przynosić pomyślność, dobrobyt i oczywiście spełniać życzenia związane ze zdrowiem, pracą, miłością itp.

Tworzone były z resztek naturalnych materiałów, starych ubrań, nici i wełny. Nie używano do ich tworzenia nożyczek ani igieł ponieważ uważano, że ostrymi narzędziami można „skaleczyć” czyjś los lub „przeciąć” czyjeś życie. Motanki nie są zwyczajnymi lalkami. Nie posiadają twarzy aby nie zapatrzyły się w swoim odbiciu lub aby nie przybrały wyglądu osoby, która ją posiada i aby nie zapomniały o swoim zadaniu.

Wykonuje się je z intencją przy odpowiednich fazach Księżyca, w skupieniu, w zgodzie z zasadami magii i konkretnym celu. Można je wykonywać dla siebie lub innych osób.

Z chwilą gdy Motanka sama się odmota np. Żadanica, oznacza to, że wykonała nasze zadanie. Wtedy ją palimy lub zakopujemy. Ona już wypełniła swoją misję.

Wśród Motanek są lalki ochronne, obrzędowe i okolicznościowe. Najczęściej wykonywane to:

GOSPODYNI - symbol urodzaju

Jej zadaniem było przyciąganie do gospodarstwa dobrobytu w każdej postaci, również w zdrowiu nie tylko gospodyni ale także wszystkich członków rodziny. Swój charakterystyczny wygląd zawdzięcza grubej rogatej chuście na głowie.

ŻARNUSZKA

Jest to lalka, którą wykonuje się raz w roku jesienią. Jej bazą są zboża, ryż, nasiona , kasza czasem groch. To solidna lalka wykonana w intencji ochrony i opieki nad naszym domem oraz dbania o dobrobyt w naszym domu. Stawia się ją przy drzwiach wejściowych lub w kuchni przy piecu.

ŻADANICA - do „zadań specjalnych”

Wykonujemy ją w intencji konkretnej prośby, zadania czy marzenia. Pomaga rozwiązać nasze problemy. Tych lalek możemy mieć kilka, każdą do innego zadania.

OTULACZKI

Malutkie laleczki zawieszone rzędem na sznurku przy kołysce lub łóżeczku nowo narodzonego dziecka. Ich zadaniem jest ochrona dziecka przed złymi duchami. Liczba lalek powinna być nieparzysta (3, 5 lub 9).

LICHOMANKI

To 12 laleczek wykonanych na początku zimy wieszanych nad kominem. Mają one odpędzać i chronić dom przed chorobami.

DZIESIĘCIORĄCZKA

Lalka o 10 rączkach gdzie każda z nich symbolizuje odmienne zajęcie wykonywane przez pannę. Miało to ukazać zaradność młodej kandydatki na żonę.

PIELUSZNICZKA

Otulała miłością matki małe dziecko. Gdy matka musiała odejść od dziecka np. do pracy, do prac domowych itp. zostawiała mu taką lalkę. Dziecko czuło zapach matki. Energetycznie wzmacniało więzi między matką a dzieckiem.

PODRÓŻKA - lalka ochronna zabierana w podróż

Miała ochraniać osobę podróżującą i przypominać o bliskich, którzy zostali w domu. Charakteryzuje ją mała torebka lub woreczek przyczepiana do ręki. W dzisiejszych czasach lalka może również nam towarzyszyć w drodze kariery zawodowej, sportowej, na ścieżce duchowej czy miłosnej.

KARMICIELKA - lalka obfitości

Lalka ta ma za zadanie przyciągać szczęście oraz zapewnić pomyślność i obfitość. Charakteryzuje ją olbrzymi biust. Karmicielkę nosimy przy sobie zwłaszcza w momentach, w których potrzebujemy wsparcia w sięganiu po to, czego w danej chwili pragniemy. Dobrze gdy tych lalek jest więcej (3, 5, 7, 9 czy 11) by mogły razem prowokować obfitość w naszym życiu.

RÓŻANICA

Wykonywana była przez samotne panny, które pragnęły wyjść za mąż. Taką lalkę wystawiało się za okno i miała ona sygnalizować o chęci zamążpójścia danej panny.

NIEROZŁĄCZKI - lalki obrzędowe ślubne

To lalki miłości ofiarowywane młodej parze podczas zaślubin lub innej okazji np. rocznicę ślubu lub chęci połączenia się w parę. Lalki te wróżą powodzenie, miłość, wzajemne wspieranie się w życiu.

LALKA WESELNA - obrzędowa

To lalka o dwóch głowach. Symbolizowała przemianę panny w żonę. Pierwsza miała na głowie wianek, druga chustkę.

LALKA „DOMOWEGO”

Lalka naszego niewidzialnego, domowego, opiekującego się domem duszka. 19 stycznia wręczano mu lalkę symbolizującą jego żonę, którą sadzano w kuchni by czarowała naszego duszka. Oczarowany nią miał dobry humor i sprzyjał każdym naszym działaniom.

LALKA RODOWA

To lalka, którą się mota w największym skupieniu, gdyż jest to lalka, którą wykonujemy raz w życiu. Poza tym zasiewamy w niej moc całego naszego rodu, całą jego wiedzę. Jest to potężny ładunek , który wymaga dużej energii i szacunku. Lalka wykonywana jest na kiju, który symbolizuje nasz trzon i nasze korzenie rodowe. Motanka ta przynosi nam wsparcie naszego rodu, jego ochronę i życiową mądrość. To jedyna lalka, którą musimy wymotać sami.

LALKA KOŃ

Symbol męskiej siły dla mężczyzny, a dla chłopców zabawka.

LALKA PRZEJŚCIA I TRANSFORMACJI

Jedna z niezwykłych lalek mocy. Jest to lalka tworzona bezpośrednio do sytuacji kiedy kobieta staje w obliczu ważnej zmiany w życiu np. zamążpójścia, rozwodu, zmiany pracy, otwieraniu lub zamykaniu swojego biznesu, narodzin dziecka itp. Dziewczynkom daje się ją z okazji pierwszej miesiączki, a kobietom przechodzącym okres menopauzy.

Warsztaty

Zainteresowała Cię tematyka Lalek motanek? Chcesz pozyskać dana lakę dla siebie lub bliskiej Ci osoby? A może chcesz nauczyć się smaodzielnie je wykonywać?

Celem zakupu danej Motanki skontaktuj się z nami drogą telefoniczną lub elektroniczną

W przedmiocie warsztatów poświęconych Lalkom Motankom zapraszamy do śledzenia działu Warsztaty, gdzie publikujemy aktualny terminarz szkoleń i warsztatów tematycznych.

"Centrum Medycyny Naturalnej" staniwi markę handlową Gold Coin sp. z o.o. z siedzibą w 31-724 Kraków, os. Na Wzgórzach 35/8, zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze S±dowym prowadzonym przez Wydział XI S±du Rejonowego dla Krakowa ¦ródmie¶cie w Krakowie pod numerem 0000597425, całkowity, pokryty kapitał zakładowy 10.000,00 PLN. Celem działania Centrum Medycyny Naturalnej Gold Coin sp. z o.o. jest propagowanie wiedzy z zakresu medycyny naturalnej oraz świadczenie usług z zakresu bioenergoterapii, masażu leczniczego oraz kursów samoleczenia Reiki. Wszelkie prawa związane ze znakami graficznymi, logotypami oraz treściami publikowanymi w ramach niniejszego serwisu oraz treściami przekazywanymi lub udostępnianymi zastrzeżone (all rights reserved). (c) GC.